Válásikérdések.hu
Kérdések és válaszok a válásról
Dr. Mészáros Ádám
Párkapcsolati mediátor
Dr. Mészáros Ádám - párkapcsolati mediátor

Hogyan függ a tartásdíj a jövedelemtől?

Örök dilemma – ha elválok, meg tudok-e élni majd egy fizetésből, mekkora tartásdíjra számíthatok? – teszi fel a kérdést sok válófélben lévő édesanya.  Nézzük meg a másik oldalt is: sok férfi – ha nem is vallja be – azért is fél az családalapítástól, mert ha netalántán válásra kerül a sor, akkor gyerektartás fizetési kötelezettséggel is számolnia kell. Mindannyian hallottunk már rémtörténeteket elvált apukákról, akik utána hajléktalanokká váltak… de ne szaladjunk ennyire előre.

Elvált anyuka vagyok – megillet a tartásdíj?

Ne essünk kétségbe! Ha mi vagyunk azok, akik a gyermeket természetben tartjuk – megnyugodhatunk, mert a kiskorú gyerekünket a törvény erejénél fogva megilleti a gyerektartási díj. A törvény vélelmezi a kiskorú gyermek rászorultságát. A vélelem azt jelenti, hogy mindaddig, amíg be nem bizonyítják az ellenkezőjét, az adott jogi helyzetet valódinak kell elfogadni.  Tehát főszabályként a tartásdíjra való rászorultságot nem szükséges semmilyen módon alátámasztanunk, sem számlákkal, sem egyéb dokumentumokkal. (Külön figyelmet érdemel, ha az apa meg akarja dönteni ezt a vélelmet – lásd a cikkben később.) Elegendő a gyermek kiskorúságának ténye, a törvény automatikusan a tartásdíjra rászorultnak tekinti a kiskorú gyermeket. Ez a vélelem a gyermek nagykorúságának betöltése után is – legfeljebb a huszadik életévének betöltéséig – érvényesül, ha a gyermek középiskolai tanulmányokat folytat.

Ezenkívül speciális szabályok vonatkoznak a felsőfokú oktatásban továbbtanuló, de egyébként munkaképes nagykorú gyermekre, aki – bizonyos feltételek mellett – szintén jogosult a tartásra.

A gyerektartási díj mértéke

A 2013. évi V. törvény (új Ptk.) az alábbiakat mondja ki. „A tartásdíj összegét – gyermekenként– általában a különélő szülő átlagos jövedelmének tizenöt-huszonöt százalékában kell meghatározni. Az átlagos jövedelem megállapításánál rendszerint a kötelezettnek a kereset megindítását megelőző egy évi összes jövedelmére figyelemmel kell lenni.”

A korábbi jogi szabályozás szerint a tartásdíj összege százalékos mértékű volt, ami a különélő szülő fizetésének valahány százalékát jelentette

Az új Ptk. hatálybalépése (2014. március 15.) némi változást hozott a tartásdíj mértékének szabályozásában. Ez a változás a számítási módot érinti. A korábbi százalékos mérték helyett most már egy meghatározott, fix összeget állapít meg a bíróság, amelyet azonban a kötelezett átlagos jövedelmének 15-25 %-ából kiindulva kell kiszámolnia az ítélkező szervnek. (Korábban olyan volt a szabályozás, hogy ha a szülő fizetésemelést kapott, a %-os mérték miatt a tartásdíj nagysága is automatikusan nőtt, ezáltal a gyermeket természetben tartó szülő „jobban járt”.

Ha mi vagyunk az apa helyében…

Sajnos előfordulhat, hogy a gyakorlatban számos visszaélés, „ügyeskedés” történik a gyermektartásdíj kapcsán, hogy minél kevesebbet kelljen fizetni a különélő szülőnek.

Gyakran hallani, hogy az apa minimálbérre van bejelentve a munkahelyén. Teszi mindezt azért, hogy a gyermekkel együtt élő anya ne sajtolhasson ki belőle több tartásdíjat, mint amennyi feltétlenül szükséges.

Ha egy vélelem megdönthető, az azt jelenti, hogy lehetséges az ellenkezőjét bizonyítani. Előfordulhat tehát az a – viszonylag ritkább – eset is, hogy az apa azt bizonyítja: a gyermek nem is olyan rászorult, sőt! Ugyan már ne kötelezzék, őt, a kisemmizett, elvált férjet a tartásra, amikor még az ág is húzza. Nekiállhat bizonyítani – ha tudja – , hogy a gyermek valójában nem is szorul rá a tartásra, mivel anyuka vezető pozíciót kapott a cégnél , bébiszitterre is telik neki , és a válás annyira nem viselte meg, hogy már egy élettársat is beújított egy fiatalabb kollégája személyében (ez utóbb azt gondolom, akkor lehet lényeges, ha bizonyítható, hogy az élettárs jövedelmének egy része is a gyermekre fordítódik). Ha sikeres a bizonyítás, az apa részben vagy akár egészben „mentesülhet” is a tartásdíj fizetési kötelezettség alól. A korábbi szabályozás alapján ez nem volt lehetséges: 2014. március 15. előtt mindenképpen kellett valamekkora összegű tartásdíjat fizetni, az új Ptk. azonban lehetővé tette a mentesülést. Kérdés, hogy a gyakorlatban hány ilyen eset van, illetve mennyire sikeres az efféle bizonyítás.

Megjegyezzük, ha a gyermek megfelelő mértékű tartásdíjban is részesül is, lelki szükségletei ugyanúgy nem elhanyagolhatóak, mint az anyagiak. Hiszen a gyermeknek éppúgy joga van a különülő szülőjével, valamint a nagyszülőkkel is rendszeresen kapcsolatot tartani, akárcsak a neveléséhez szükséges anyagi támogatásukban részesülni. A gyermek megfelelő lelki fejlődéséhez szeretetteljes légkörre van szüksége, későbbi felnőtt személyiségének kialakulásához pedig az is elengedhetetlen, hogy mind apai, mind anyai, mind nagyszülői mintát is lásson maga körül. Ehhez járul hozzá a megfelelő mértékű és tartalmasan eltöltött láthatási idő, az ún. kapcsolattartás, melyről további cikkeinkben ejtünk néhány szót.

 

Ajándék válóperes információs csomag

Töltse le és olvassa el most a válási konfliktusok kezeléséről szóló ingyenes minikönyvemet:

Ajándék új látogatóknak:

Tudjon meg többet a válás okozta válság kezeléséről, és töltse le most a válásról szóló ingyenes könyvemet:

Videó a hűtlenségről:

Hűtlenség videó

Lájkoljon Facebookon!