Válásikérdések.hu
Kérdések és válaszok a válásról
Dr. Mészáros Ádám
Párkapcsolati mediátor
Dr. Mészáros Ádám - párkapcsolati mediátor

Miért van annyi válóper?

Statisztikák bizonyítják: az adott házasságkötésekre jutó válások száma folyamatosan magas hazánkban, az utóbbi években egy minimális csökkenés fordult elő a válások terén (köszönhetően a házasság helyetti együttélés népszerűségének), ami tehát nem feltétlenül jelent pozitív tendenciát.A KSH honlapján olvasható adatok szerint 1994-ben 54114 házasságkötésre 23417 válás, 10 évvel később, 2004-ben 43791 házasságkötésre 24638 válás jutott, ugyanez az arány 2014-ben 38780 házasságkötésre 19576 válás.

Lelkileg megterhelő már maga a válóper folyamata, és a válás után is komoly következményekkel számolhatunk, hiszen egyrészt különféle joghatások fűződnek a váláshoz, másrészt az elvált személy társadalmi megítélése is más lesz, mint egy egyedülálló (hajadon, nőtlen) vagy családos emberé. Noha jelenleg már elfogadottabbak a klasszikus házasságtól különböző együttélési formák (élettársi kapcsolat, melegek párkapcsolata stb.) és a válás is, mint évtizedekkel ezelőtt, és az elvált személyt sem rekeszti már úgy ki a társadalom, ettől még kihívást jelent anyagilag és lelkileg egyaránt. Személyes jellegénél fogva mindenkinek magának kell végigcsinálnia, és az újrakezdés sem könnyű.

A válás lefolyása, és kimenetele többféle lehet. Ha a párnak a házasságból közös kiskorú gyermeke nem született, akkor egyszerűbb és gyorsabb a válóper. Nem kell dönteni a kiskorú gyermek elhelyezése tárgyában a bíróságnak, nincs gyermektartásdíj, láthatás stb. Ennek ellenére valószínűleg ilyenkor is lelki segítségre szorulhat egyik vagy mindkét fél. Ha azonban van közös gyermek, akkor annak a szülőnek, akinél a gyermeket elhelyezik, fokozódó költségekkel, illetve a gyermek egyedül való nevelése kapcsán érzett, megnövekedett felelősséggel is meg kell birkóznia. A különélő szülőnek pedig számolnia kell gyermektartásdíj fizetésével, vagy igen gyakran fordul elő az a helyzet is, hogy nincs saját lakása, de a közös otthon elhagyására kötelezi a bíróság, s lakhatását magának kell megoldania.

Fontos lenne, hogy a szétmenő párok mindig alaposan fontolják meg, tudnak-e még tenni valamit a házasság megmentésére. Ma már nem „ciki” dolgozni az embernek magán, a párkapcsolatán, a házasságán. Számos fórum létezik, amelyeken keresztül – ha nagy a probléma – segítséget kaphatnak (házassági tanácsadó, mediátor, pszichológus, egyéni és párban dolgozó terapeuták stb.) Ha a házasság teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott, akkor is tegyenek meg minden tőlük telhetőt, és csak végső esetben menjenek a bíróságra és döntsenek a válás mellett.

A válóper témájával kapcsolatosan számos további cikkünkben olvashatnak. Így választ kaphatnak azon kérdésekre, hogyan zajlik a válás menete, hogy kell megindítani a válópert, milyen költségekkel jár stb. Érdemes felkészültnek lenni akkor is, ha mi magunk nem vagyunk érintve a témában, hiszen soha nem tudhatjuk, melyik barátnőnk vagy ismerősünk kerül ilyen helyzetbe, s ekkor mi segíthetünk neki.

 

Ajándék válóperes információs csomag

Töltse le és olvassa el most a válási konfliktusok kezeléséről szóló ingyenes minikönyvemet:

Ajándék új látogatóknak:

Tudjon meg többet a válás okozta válság kezeléséről, és töltse le most a válásról szóló ingyenes könyvemet:

Videó a hűtlenségről:

Hűtlenség videó

Lájkoljon Facebookon!