Válásikérdések.hu
Kérdések és válaszok a válásról
Dr. Mészáros Ádám
Párkapcsolati mediátor
Dr. Mészáros Ádám - párkapcsolati mediátor

Mennyi a gyerektartás mértéke?

A gyermektartási díjról lehetőség szerint a szülők egyeznek meg egymással, azonban ha ez nem sikerül, a gyermek akkor sem maradhat tartás nélkül. Ilyenkor a bíróságnak kell ebben a kérdésben megfelelő döntést hoznia.

A gyerektartási díj mértéke

A 2013. évi V. törvény (új Ptk.) az alábbiakat mondja ki. „A tartásdíj összegét – gyermekenként– általában a különélő szülő átlagos jövedelmének tizenöt-huszonöt százalékában kell meghatározni. Az átlagos jövedelem megállapításánál rendszerint a kötelezettnek a kereset megindítását megelőző egy évi összes jövedelmére figyelemmel kell lenni.”

Az új Ptk. hatálybalépése (2014. március 15.) változást hozott a tartásdíj mértékének szabályozásában, amely a kiszámítási módot érinti.

Korábban a tartásdíj mértékének meghatározása többféle módon történhetett (százalékos arányban, vagy határozott összegben, vagy százalékos arányban és bizonyos jövedelmek százalékában), azonban a gyakorlatban a tartásdíj összege főszabályként százalékos mértékű volt, ami a különélő szülő fizetésének meghatározott százalékát jelentette, nem pedig egy fix havonkénti összeget.

Ugyan a jogszabályban ma is olvashatunk „százalékokról”, azonban az csak egy kiindulópont, mert a korábbi százalékos mérték helyett most már mindig egy meghatározott összeget számol ki és állapít meg a bíróság, amelyet azonban a kötelezett átlagos jövedelmének 15-25 %-ából kiindulva kell kiszámítania. Nyilván ebből a jogszabályi változásból, mely még nem olyan régóta került bevezetésre, a gyakorlatban adódhatnak nehézségek, például, ha növekszik a jövedelem, akkor a határozott összeg miatt már nem növekszik automatikusan úgy a tartásdíj, mintha százalékos lenne. Ilyenkor is lehetséges azonban, hogy az infláció mértékének megfelelően némiképp emelkedhessen (a bíróság dönthet erről).

Megjegyezni kívánjuk, hogy a gyerektartásdíj mértéke szabadon „választható” akkor, ha a szülők meg tudnak állapodni egy olyan mértékű összegben, amely mindkét félnek megfelelő, és vállalható. Ilyenkor a bíróságnak nem kell döntenie a gyermektartásdíj kérdésében. Továbbá, a jogszabály egyébként is csak egy kiindulópont, a bíróság több fontos szempontot is figyelembe vesz, amikor a tartásdíj összegét megállapítja. A cél az, hogy a kiskorú gyermek szükségletei semmiben se szenvedjenek hiányt.

Ajándék válóperes információs csomag

Töltse le és olvassa el most a válási konfliktusok kezeléséről szóló ingyenes minikönyvemet:

Ajándék új látogatóknak:

Tudjon meg többet a válás okozta válság kezeléséről, és töltse le most a válásról szóló ingyenes könyvemet:

Videó a hűtlenségről:

Hűtlenség videó

Lájkoljon Facebookon!