Válásikérdések.hu
Kérdések és válaszok a válásról
Dr. Mészáros Ádám
Párkapcsolati mediátor
Dr. Mészáros Ádám - párkapcsolati mediátor

Mi az a keresetlevél?

A válás – ha tetszik, ha nem – papírmunkával és bíróságra járással zajló folyamat. Az első és legfontosabb teendő: a keresetlevél elkészítése.

A keresetlevél az a kezdő irat, amelyet be kell adnunk a bíróságra ahhoz, hogy a válóper megindulhasson.

A válóperben az lesz a felperes, aki a pert megindítja (aki beadja a keresetlevelet), és az lesz az alperes, aki ellen megindítják a pert. Ha közös megegyezéssel történik a válás, akkor is kell egy felperes és egy alperes (lényegében ilyenkor mindegy is, melyik fél melyik pozícióban van.)

A keresetlevélben néhány fontos dolgot fel kell tüntetni.

Ilyen adatok például:

  • az eljáró bíróság neve
  • a felek (a saját és a házastársunk) neve, lakóhelye és perbeli állása, azaz, hogy melyikünk a felperes és melyikünk az alperes.
  • A házasságkötés körülményei: mikor és hol történt a házasságkötés.
  • Amennyiben van közös gyermek, akkor az ő nevük és születési adataik.
  • A bíróság döntésére irányuló határozott kereseti kérelmet, tehát, hogy mivel a házasság teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott, ezért arra kérjük a bíróságot, hogy a házasságunkat bontsa fel.
  • Amennyiben közös megegyezéssel szeretnénk válni, akkor bele kell írni, hogy az úgynevezett járulékos kérdésekben már megegyeztünk. A bíróság a tárgyaláson egyébként is elő fogja venni ezeket a kérdéseket.
  • Ha nem közös megegyezéssel válunk, akkor a házasság megromlására vezető okok feltárásával kérjük a bontást
  • Bele kell írni azt, hogy a felek között közvetítői eljárás volt-e folyamatban.
  • Ha a felperesként rendelkezünk e-mail címmel, telefonszámmal – manapság ez legtöbbször már nem kérdés – esetleg fax számmal, akkor ezeket is meg kell adni.

A keresetlevelet eggyel több példányban kell beadni, mint ahány fél a perben érdekelve van. Ez azt jelenti, hogy mivel kettő fél van, 3 példányban kell beadni. Nem árt egy 4. példányt is készíteni, és azt a bíróságra szintén elvinni, és amikor beadjuk az anyagot, szólni, hogy az nálunk maradó példány lesz. Ilyenkor azt lepecsételik, majd visszaadják nekünk. Így saját magunknak is marad belőle egy – bírósági bélyegzővel ellátott – példány.

A keresetlevélhez különböző iratokat kell csatolni, így a házassági anyakönyvi kivonatot és a házasságból született, életben lévő gyermekek születési anyakönyvi kivonatát is.

Érdemes a bíróságon a panasznapot felkeresni, mert ott segítenek a keresetlevél elkészítésében, és az esetlegesen felmerülő kérdéseinket is feltehetjük.

 

Ajándék válóperes információs csomag

Töltse le és olvassa el most a válási konfliktusok kezeléséről szóló ingyenes minikönyvemet:

Ajándék új látogatóknak:

Tudjon meg többet a válás okozta válság kezeléséről, és töltse le most a válásról szóló ingyenes könyvemet:

Videó a hűtlenségről:

Hűtlenség videó

Lájkoljon Facebookon!