Válásikérdések.hu
Kérdések és válaszok a válásról
Dr. Mészáros Ádám
Párkapcsolati mediátor
Dr. Mészáros Ádám - párkapcsolati mediátor

Miért jobb a mediáció, mint a bírósági per?

A mediáció vitathatatlan előnye az a szabadság, amelyet nyújt a feleknek. Gyakori, hogy a válni készülő  házaspár úgy dönt: kézbe veszik a dolgokat, és nem rögtön a bíróságra bízzák az ügyet, hanem előbb maguk keresnek megoldást a helyzetre. Ezzel megspórolhatnak egy vég nélkül húzódó válóperes eljárást, indokolatlanul felmerülő költségeket, és gyorsan, egyszerűen meg tudnak egyezni egymással. Miért is javasolható ez a – hazánkban még új keletű – módszer?

A mediáció önkéntessége

A mediátor személyét Ön és a párja közösen választják ki. Ezzel szemben a bíróságon nem lehet előre tudni, melyik családjogi bíróhoz kerül pont az Ön keresetlevele, melyikük fogja lefolytatni az eljárást. A bíró bele fog látni az Önök családi viszonyaiba, mivel ez a dolga, azonban ez Önöket zavarhatja. Ezzel szemben, ha mediátort választanak, akkor ahhoz mehetnek, aki valóban szimpatikus számukra.

A mediáció lényegesen olcsóbb

A mediáció során már néhány alkalom eredményes lehet, és olyan megállapodás születhet meg, amellyel valamennyi fél elégedett lesz. Ezzel szemben egy válóper során – különösen, ha a válás nem zökkenőmentes – szükséges lehet tanúk, szakértők meghallgatására, ez számos, előre nem látott költséget eredményezhet.

A mediáció gyorsabb

A mediációs folyamat lezárására általában 1-2 ülés is elegendő lehet. Ezzel szemben a bírósági eljárás elhúzódhat. Ha például részletekbe menő bizonyításra van szükség, vagy átmenetileg nem tudnak egymással megegyezni a felek, akkor a válás hónapokig, évekig is tarthat.

A mediáció hangvétele békésebb

Egy mediációs ülésen hárman vesznek részt: a feleség, a férj és a mediátor. Nincs vagdalkozás, egymásra mutogatás, tanúk beidézése, nem durvul el a helyezet, mint egyes válóperi tárgyalásokon előfordul. Az ülés végén olyan megállapodás születik meg, amely mindegyik félnek elfogadható, a mediátor pedig ennek megfogalmazásában segít.

Hogyan kereshetek mediátort, ha még nem indult meg a per?

A mediátor igénybevételének két fő esetköre létezik, attól függően, hogy van-e per a felek között, vagy még nincsen.

Ha még nincs per folyamatban a házastársunkkal, akkor érdemes felkeresni az Igazságügyi Minisztérium honlapján található közvetítői névjegyzéket, melyet itt talál meg: https://inyr.im.gov.hu/Kozvetitok

A névjegyzékben megyék szerint lehet keresni, így a lakóhelyünkhöz legközelebb eső mediátort választhatjuk.

Bírósági közvetítői eljárás

2014 márciusától létezik Magyarországon is a bírósági közvetítői eljárás jogintézménye. Bárki bírósági közvetítőhöz fordulhat a vitás ügyével, de tudnunk kell, hogy az ilyen eljárást az választhatja, akinek folyamatban van a bíróságon az ügye, akár peres, akár peren kívüli eljárásról van szó. A bírósági közvetítői eljárás illetékmentes. Ez a típusú eljárás lényegében azt jelenti, hogy egy, a felektől független bírósági személy, közvetítő nyújt segítséget a feleknek, egy olyan semleges külső ember, aki erre képesítéssel rendelkezik, és a bíróság képviseletében jár el.

Érdemes tehát megfontolni, mielőtt rögtön rohannánk a bíróságra, melyik megoldást választjuk. Vegyük figyelembe a mediáció várható előnyeit, tekintve hogy külföldön már igen régóta elterjedt ez a módszer, és az utóbbi években Magyarországon is sikerrel alkalmazzák.

 

Ajándék válóperes információs csomag

Töltse le és olvassa el most a válási konfliktusok kezeléséről szóló ingyenes minikönyvemet:

Ajándék új látogatóknak:

Tudjon meg többet a válás okozta válság kezeléséről, és töltse le most a válásról szóló ingyenes könyvemet:

Videó a hűtlenségről:

Hűtlenség videó

Lájkoljon Facebookon!