Válásikérdések.hu
Kérdések és válaszok a válásról
Dr. Mészáros Ádám
Párkapcsolati mediátor
Dr. Mészáros Ádám - párkapcsolati mediátor

Fogadjunk-e válóperes ügyvédet?

Mindenki tudja, hogy a válóper nem olcsó – kinek-kinek a pénztárcájától és a házassága jellemzőitől függ, hogy a válás mennyi költséggel jár majd. Ha közös kiskorú gyermek is van, akkor a különélő szülőnek a válás után még gyerektartási díj fizetési kötelezettsége is lesz. Ezenkívül számolhatunk ügyvédi költségekkel – már ha úgy döntünk, hogy ügyvédet fogadunk válásunkhoz. Cikkünkben most kimondottan a válóperes ügyvéddel kapcsolatban olvashatnak néhány szempontot.

Fogadjak-e ügyvédet vagy sem?

Az, hogy szükségünk lesz-e vagy sem válóperes ügyvédre, attól is függ, mennyire egyszerű az ügy megítélése, illetve milyen állapotban van a házasságunk, milyen viszonyban vagyunk a házastársunkkal.

Nincs feltétlenül szükség válóperes ügyvédre akkor, ha olyan jó a viszony a válni készülő felek között, hogy a házasság felbontása kapcsán felmerülő úgynevezett járulékos kérdésekről már előre meg tudnak egyezni. Ilyenkor tehát már az első tárgyaláson egyetértés van a felek között, és a bíróság is könnyen fel tudja bontani a házasságot.

Ezek a járulékos kérdések: a közös gyermek tekintetében a szülői felügyelet gyakorlása, a különélő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartás, a gyermek tartása, a házastársi tartás (csak ez iránti igény esetén), a házastársi közös lakás használata.

Természetesen az ügyvéd a közös megegyezéses válás esetén is jól jöhet, ha a felek szükségesnek tartják.

Vannak azonban olyan házasságok, melyeknél az ügyvédi segítség igénybevétele nemcsak célszerű, hanem egyenesen elengedhetetlen, melyről cikkünk végén olvashatnak.

Mennyibe kerül egy válóperes ügyvéd?

Az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény az alábbiak szerint rendelkezik:

„9. § (1) Az ügyvédet a tevékenységéért megbízási díj és költségtérítés illeti meg. (2) Az ügyvédi megbízási díj szabad megállapodás tárgya.”

Lássuk ennek tényleges költségeit. Az ügyvédi munkadíj szabad megállapodás tárgya, azonban gyakori, hogy az ügyvéd nemcsak a keresetlevél megszerkesztéséért, és az okiratok elkészítéséért vállalja el az ügyet, hanem tárgyalásonként is kér díjat. Minél több tárgyalásra kerül sor a perben, annyiszor több lesz a munkadíj. Ha a tárgyalás helyszínére az ügyvédnek esetleg távolabbról kell utaznia, kérheti pl. az útiköltsége megtérítését is az ügyféltől. Ezeket érdemes mindig belekalkulálnunk a számításainkba, mielőtt aláírjuk a megbízási szerződést. Alaposan kérdezzük ki leendő ügyvédünket az eljárás várható menetéről, és arról, mire lehet számítani.

Amikor feltétlenül érdemes ügyvédet megbízni

Ha nem is lehet mindig látni előre – vannak kényesebb és bonyolultabb ügyek. Előfordulnak olyan esetek, amikor hosszas bizonyításra van szükség – például a felek elhúzódó válása, és ahhoz kapcsolódó gyermekelhelyezés esetén –, ilyenkor tanúk, illetve szakértő bevonása szükséges az eljárás során. Akkor is felmerülhet a szakértői bizonyítás szükségessége, ha valamelyik szülő elmeállapota a kérdéses, és arról kell meggyőzni a bíróságot, hogy a másik szülő alkalmasabb a gyermek nevelésére. Ha a szülő tehát magának szeretné a gyermeket, alkalmasnak tartja magát a kiskorú nevelésére, és vállalni is tudja az ezzel járó feltételeket, mindenképpen érdemes egy hozzáértő, családjogi ügyekre specializálódott ügyvédet megbízni a perben.

Adja magát a helyzet olyankor is, ha tetemes értékű közös vagyona volt a házaspárnak, mert ilyenkor részletes vagyonleltár elkészítése szükséges.  A közös vagyon megosztásáról szóló megállapodást az új Ptk. értelmében közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni. Ez alól a forma alól akkor enged a jog kivételt, ha kizárólag a közös vagyonba tartozó ingók megosztásáról van szó, és a felek a megosztást végrehajtották. (A közös vagyon megosztására nem csak váláskor kerülhet sor, hanem a házasság fennállása alatt is!)

Ugyancsak szükséges az ügyvédek közreműködése, ha a felek között annyira elmérgesedett a kapcsolat, hogy gyakorlatilag nincsenek beszélő viszonyban. Ilyenkor az az abszurd helyzet is előfordulhat, hogy lényegében kizárólag az ügyvédjeiken keresztül kommunikálnak, leveleznek egymással.

A válóperes ügyvéd választásánál tehát – ha igénybe vesszük – legyünk körültekintőek, és megbízható, mások által is ajánlott jogi szakember mellett döntsünk!

Ajándék válóperes információs csomag

Töltse le és olvassa el most a válási konfliktusok kezeléséről szóló ingyenes minikönyvemet:

Ajándék új látogatóknak:

Tudjon meg többet a válás okozta válság kezeléséről, és töltse le most a válásról szóló ingyenes könyvemet:

Videó a hűtlenségről:

Hűtlenség videó

Lájkoljon Facebookon!